עדיין מתלבטת למי להצביע?

יש לי בעיה קטנה ואולי מישהו כאן יוכל לעזור. אני רוצה להצביע בבחירות אבל לא יכול. הסיבה פשוטה – אני לא בארץ. למה שלא תטוס, במחילה מכבודך, את אולי אומרת, אבל קל לך לדבר. להצביע זה דבר חשוב, כי מי שמצביע וגו' אבל להוציא על זה 2500 ש"ח זה תענוג ששמור לצדיקים גדולים ורחבים ממני.

אני מניח שאת באמת מתלבטת, אחרת לא היית קוראת את כל זה בכלל. אולי את אפילו שוקלת לא להצביע כלל. הרשימה מנוסחת בלשון נקבה מטעמי נוחות, או נימוס, או בעצם סתם. הרשימה היא אישית ופונה אליך בתחינה ובקשה לעזרה. אני יודע שקשה להחליט, אבל בשביל זה אני פה. 

כל מה שצריך לעשות בשביל לעזור לי הוא להצביע (על פי צו המצפון האישי) למפלגה שאני מעדיף. זו מפלגה שאף פעם לא הצבעתי לה. דרוש בשביל זה קצת אומץ, אני יודע.

לא כל חברי המפלגה יהודים, ולא כל החברים שלכם מצביעים לה. זה נכון. וזה מרגיש קצת משונה. אבל אתם לא חייבים לספר על זה לאף אחד אם אתם מתביישים. מצד שני, אם אתם מתביישים לספר לחברים שלכם על כך שהצבעתם למפלגה שבראשה עומד ערבי – אולי החברים שלכם הם הבעייה ולא אתם.

אבל בכלל לא מדובר עליכם, אלא עלי. גם רוב החברים שלי אולי לא מצביעים לה, אבל כשחושבים  על זה שוב, כמה אנשים שאני דווקא מעריך כן מצביעים לה (ובמקרה קוראים לכולם דרור). 

אז בין אם קוראים לכם דרור, או שאתם סתם לא בטוחים – קבלו ממני חיזוק. הצביעו למפלגה ותיקה, עם רקורד חברתי מצויין, מפלגה שמאמינה שיהודים וערבים יכולים לעבוד יחד, וכמובן גם ממש עושה את זה ולא מסתפקת בהצהרות. בניגוד לכל מני חיבורים חדשניים, שאולי לא יעברו את אחוז החסימה, הקול שלכם יגיע כאן רחוק. זה קול מוסרי, קול שפוי, וקול שבצידו עשייה. תנו את  קולכם למפלגת חד"ש!

נכון שמוחמד ברכה לא יהיה ראש הממשלה. מצד שני הקול שלכם ממילא לא הולך לשום ראש ממשלה (והוא, כמובן, לא יתחשב כלל במה שהבטיח לפני הבחירות). אם אתם שוקלים לבחור באחת המפלגות הגדולות אז הקול שלכם יכניס את מספרי 24 או  25 בקדימה, ואת מספר 14 או 15 בעבודה. אני מתערב שאתם אפילו לא יודעים מי האנשים האלה. אני לא ידעתי והלכתי לבדוק. בלי לפגוע, איך אומרים? זה לא זה.

מן הצד השני, הכנסו בבקשה לאתר של חד"ש ותגידו לי שאתם לא מעדיפים בכנסת את דב חנין.

——————–

מוקדש באהבה למרת ש.
בהצלחה מחר!

סגור לפרסום תגובות והשארת עקבות.

תגובות

 • יוסי   ביום 10 בפברואר 2009 בשעה 03:14

  גם אני בחו"ל. אז אם יש כאן עוד קול צף או צפה, אודה לכם אם תשימו פתק של מרצ בקלפי בשבילי.

 • גרידג'   ביום 10 בפברואר 2009 בשעה 03:24

  נכנסתי לאתר של חד"ש (ולא בפעם הראשונה). לבקשתך – לא, אינני מעדיף את דב חנין בכנסת.

  אגב, זו 'בעיה' ולא 'בעייה', וזה 'מצוין' ולא 'מצויין'.

 • גרידג'   ביום 10 בפברואר 2009 בשעה 03:33

  אם אני נרשם לאתרכם, האם אקבל הודעה בדואר אלקטרוני בכל פעם שמישהו יכתוב תגובה חדשה תחת פוסט שהגבתי לו בעצמי?

 • אזרח.   ביום 10 בפברואר 2009 בשעה 07:24

  *

 • אסף   ביום 10 בפברואר 2009 בשעה 10:36

  בסדר, אם אתה מעדיף את ישראל חסון או אריה ביבי (מספרי 25,26 בקדימה) אז בבקשה. או שאולי התכוונת שאתה מעדיף את עינת וולף וג'אלב מג'אדלה (מס 14,15 בעבודה)?

  לצערי אי אפשר לקבל הודעה בדואר אלקטרוני בכל פעם שמישהו כותב תגובה.

 • יעל   ביום 10 בפברואר 2009 בשעה 12:07

  היי אסף
  הטור שלך מרתק
  וגם… הצבעתי עבור אלה שאתה תומך בהם לראשונה… אבל מבחינתי זאת לא הפעם הראשונה…אני בעדם במאה אחוזים. יופי שאתה תומך מרחוק!
  תודה

 • שיר   ביום 12 בפברואר 2009 בשעה 11:41

  אסף, מה עם קלפיות לישראלים בחו"ל? אין בקונסוליה הישראלית קלפי?

 • רועי   ביום 12 בפברואר 2009 בשעה 21:15

  לא אתייחס לנושא העיקרי של הפוסט ולא בגלל שאני מתנגד לדעתך
  רציתי להתייחס לנקודה משנית שהזכרת. אני הצבעתי לפי צו מצפוני ו"זרקתי" את הקול שלי כי המפלגה לא נכנסה לכנסת. אני לא מצטער שהצבעתי בכלל ולמפלגה הזו בפרט, אבל באופן אבסורדי אם חושבים על זה, לא משנה אם ומה הייתי מצביע (וזה כולל את ליברמן, הבית היהודי ש"ס או בל"ד)- תוצאות הבחירות היו בדיוק אותו הדבר. אני בעד להצביע ואמשיך לעשות זאת לפי צו מצפוני אבל המציאות הדמוקרטית מביאה כאן אבסורד מעניין. דרך אגב דב חנין הוא אחד הפעילים הסביבתיים החזקים ביותר בכנסת. אני בעדו!

 • אסף פדרמן   ביום 13 בפברואר 2009 בשעה 16:21

  שיר, לא אין אפשרות להצביע בחו"ל. וזה כמובן היה משנה מאוד את התוצאות כי יש וודאי מאות אלפי ישראלים שאינם נמצאים בישראל בכל רגע נתון.

  רועי, אני לא בטוח שאתה צודק. הצבעה חייבת להיות פשרה עם האפשרי. אם כל אחד מצביע *בדיוק* לפי צו מצפונו היו עשרות אלפי מפלגות שלא עוברות אל אחוז החסימה. השאלה היא עד כמה אתה מוכן לוותר ולהצביע למישהו שייצג פחות או יותר את דעותיך. הדגש הוא כאן על פחות או יותר. זו חייבת להיות פשרה בין האידאלי למעשי.

  לגבי הטענה שלא משנה מה מצביעים תחשוב על זה ככה: אם לא הייתי מצביע חד"ש אולי היו להם רק 3 מנדטים? בדיעבד הקול שלי אולי היה קול מכריע. אבל אם אתה לא היית מצביע לירוקים זה לא היה משנה את התוצאות בכלל. בדיעבד זה אמור להיות ברור כשמש.

 • רועי   ביום 14 בפברואר 2009 בשעה 21:09

  אסף.

  א. מסכים איתך. קצת הקצנתי את העניין של להצביע *בדיוק* לפי צו המצפון, אבל לא עשיתי זאת סתם. לטעמי, אחת הסיבות שהשמאל בכנסת הצטמק בבחירות האלה היא שהרבה אנשים שהיו מצביעים לשמאל לפי צו מצפונם, הצביעו ללבני בגלל חשבונות פוליטים. התוצאה היא שגם השמאל במצב מביש וגם כנראה ראש הממשלה לא יהיה זה שאותו רצו.

  ב. כל מה שמעורפל בעתיד, הופך להיות בדיעבד, ברור כשמש. ברור שאם הייתי יודע שהתנועה הירוקה לא תכנס לכנסת, לא הייתי מצביע להם, אבל זה לא היה מופרך שהם ייכנסו ולמעשה הם המפלגה שקיבלה הכי הרבה קולות מתוך אלה שלא נכנסו. גם כאן יותר מדי אנשים עשו חשבונות פוליטים של "אין לה סיכוי אז אני לא אבחר בהם" ואם הם היו פועלים לפי צו מצפונם הייתה לנו היום בכנסת מפלגה ירוקה עם מצע הומניסטי.

  ג. שוב בדיעבד, אבל לפי מספרי המצביעים לכל מפלגה, גם אם היית מצביע לחד"ש הקול שלך לא היה קול מכריע להוספת מנדט. וכך נכון גם לגבי הצבעה לכל אחת משאר המפלגות.

  ד. רק כדי לסבר את האוזן, בבחירות האלה הצביעו 3,373,490 אזרחים ונכנסו 12 מפלגות לכנסת. לפי הנתונים האלה, הסיכוי להיות קול מכריע להוספת/הורדת מנדט למפלגה כלשהי הוא 1:281124 (חישוב קצת פשטני, אבל זה סדר הגודל). הדמוקרטיה רק נותנת לנו את האשלייה שיש לנו השפעה חשובה כפרטים. כיוון שאני לא מעוניין להיות פעיל פוליטי בחיי היום יום שלי, אני הולך להצביע לפי מצפוני, אבל מתייחס למציאות הפוליטית קצת כמו אל מזג האויר- מסתדרים אם מה שיש ואם זה יהפוך קיצוני מדי, נזוז למקום אחר.

 • אסף   ביום 16 בפברואר 2009 בשעה 14:21

  תודה על הנתונים. חיפשתי את הנתונים המספריים על הבחירות ולא מצאתי. האם תוכל לתת קישור למקור אם יש כזה?

  לדעתי החישוב הוא קצת שונה, צריך לחלק את מספר הבוחרים במספר חברי הכנסת (ולא מספר המפלגות). אז יוצא שאתה צריך להיות המצביע ה-28113 על מנת להיות קול מכריע. הסיכוי לכך הוא 1:28113 ולא כמו שכתבת.

  נכון, זה סיכוי נמוך, אבל עדיין פי מאה (או יותר?) גבוה מסכויי הזכיה בלוטו.

  בכל מקרה לא בוכים על חלב שנשפך. מקווה שהירוקים יצברו כוח לקראת הבחירות הבאות!

 • רועי   ביום 17 בפברואר 2009 בשעה 14:46

  המכון הישראלי לדמוקרטיה מפרסם נתונים מספריים על הבחירות מאז הקמת המדינה בקישור הבא
  http://www.idi.org.il/elections_and_parties/Pages/elections2009.aspx

  לגבי החישוב על 120 מנדטים, אני לא בטוח כי קול מכריע לצורך העניין הוא קול שמוסיף או מוריד מנדט. פתק אחד יכול להוסיף או להוריד למפלגה רק מנדט אחד מבלי קשר לכמה מנדטים צברה

  בכל מקרה כמו שאמרת החלב כבר נשפך ואנחנו לא נבכה