מדיטציה בקונגרס האמריקאי

לא בטוח מה ההקשר של הוידאו הבא, נדמה לי שזה דווקא קשור יותר לחינוך מאשר לבריאות, אבל הם מדברים על קורס מדיטציה שפיתח ג'ון קבט-צין באוניברסיטת מסצ'וסטס. הקורס מתהדר בשם הפחתת לחץ מבוססת קשב (Mindfulness-Based Stress Reduction) וידוע לרוב בכינוי MBSR.

זה קורס של שמונה שבועות בו מלמדים מודעות לגוף, לנשימה, ומודעות פתוחה וסוקרים את המנגנונים הפיסיולוגיים והפסיכולוגים של לחץ (או מתח, אם תרצו). קורס נוסף הקרוי טיפול קוגניטיבי מבוסס קשב (Minfulness-based Cognitive Therapy) פותח באנגליה ונמצא מוצלח במיוחד למניעת דיכאון אצל מי שסבלו מ-3 אפיזודות דיכאון חמור או יותר.

כיוון שבאוגוסט השלמתי את הכשרת המורים ל MBSR של אוניברסיטת באנגור אני חסיד של השיטה. אבל שימו לב לרטוריקה המדעית שעוטפת את הדיון. זו תוצאה של שנים רבות של התעקשות, מצד מפתחי השיטה, לדון בה בעיקר בהקשרים מחקריים קליניים. זו שיטה שנוקתה לחלוטין מכל הקשר בודהיסטי דתי אתי או פילוסופי ומוצגת שוב ושוב כטכניקה רפואית יעילה. תוצאות המחקר דווקא מבטיחות, אבל משהו אובד בתרגום. מצד שני, מרוויחים משהו אחר כשמדיטציה נכנסת אל מחוזות בהם לא היתה יכולה להיות לה דריסת רגל, וכשמחקר מדעי מתחיל להסביר מה עובד, לָמה ולמי.

 

 

סגור לפרסום תגובות והשארת עקבות.

תגובות

 • dugmanegdit   ביום 19 בספטמבר 2009 בשעה 20:43

  אתה יכול לתת הפניה למחקר קליני רציני העוסק במדיטציה?

 • אסף פדרמן   ביום 20 בספטמבר 2009 בשעה 23:08

  Teasdale, John D., Zindel Segal, J. Mark G. Williams, V. Ridgeway, J. Soulsby, and M. Lau. "Prevention of Relapse/Recurrence in Major Depression by Mindfulness-Based Cognitive Therapy." Journal of Consulting and Clinical Psychology 68 (2000): 615-623.

  link to PDF: http://tinyurl.com/mr55t7

  הממצאים מסוכמים גם בספר:
  http://tinyurl.com/ldq4t2

  יש גם מחקר המשך שמאשש (כלומר משכפל) את ממצאי המחקר הזה, אבל אני לא זוכר את את השם.

 • יעל   ביום 21 בספטמבר 2009 בשעה 10:15

  שלום אסף
  האם מתקיים קורס כזה בארץ?
  אני מעוניינת לקרוא ספר על השיטה הזאת. איזה מבין הספרים כתוב באנגלית קלה ונוחה יחסית?
  תודה רבה

 • asaf   ביום 21 בספטמבר 2009 בשעה 11:26

  Yael,
  Dina Wyshogrod is the only teacher I know of. Look her up or send me an email. She has a profile on LinkedIn.com with phone number and email address.

  You can perhaps start with Full Catastrophy Linving http://tinyurl.com/noyqps

  or Wherever You Go http://tinyurl.com/ldmzyk

  The Mindful Way Through Depression is a book for users (i,e. for clients not therapists) but could also be good if you want to know more on MBCT and depression. http://tinyurl.com/lhtac6

  I'll be happy to teach a course in Israel, when I'm there…
  Good luck!

 • יעל   ביום 21 בספטמבר 2009 בשעה 16:09

  תודה אסף,
  נראה מעניין, אם כי הדרת לימוד תורתו ודרכו של הבודהה מרגיש קצת כמו פספוס. כלומר, משהו פה חסר….

 • dugmanegdit   ביום 24 בספטמבר 2009 בשעה 12:29

  תודה רבה!