חבילת החלומות של וורדפרס

זהירות: פוסט טכני!

אז יצאנו לחופשי אל וורדפרס. חלק מאיתנו עברו לאתר וורדפרס.קום שמספק שירותי איחסון ותמיכה, וחלק מאיתנו עשו צעד אמיץ אפילו יותר ופתחו אתר וורדפרס עצמאי. אני לא מאמין גדול בעצמאות. אני מאמין בחירות, שזה משהו אחר לגמרי. וורדפרס עצמאי הוא בעצם לא עצמאי בכלל, אלא תלוי במליון דברים שצריך לדאוג להם. הוא אולי מעניק יותר חירות, אבל גם דורש יותר אחריות.

הפוסט הזה יהיה טכני למדי והוא מוקדש לחברי הבלוגרים שיצאו לחירות, או שרוצים לצאת. פשוט רציתי לשתף אתכם בחבילה שיצרתי לעצמי שהיא בהחלט חורגת מ 10 דקות ההתקנה המובטחות. לא שאני מתלונן חס ושלום. בתור מי שבנה עמודי אינטרנט ב HTML לפני שהמציאו את ה CSS אני נדהם שתוך יום או יומיים אפשר להעמיד אתר שלם מלא בתוכן ישן בלי להזדקק כמעט לקוד. אני יודע שזה גיקי לגמרי, אבל אני ממש אוהב את וורדפרס.

מה עשיתי?

1. קניתי דומיין. קניתי גם מקום איחסון בשרת של חברה אנגלית אחת. לא ממליץ ולא לא ממליץ. הם באנגליה אז זה נוח לי. יש אין סוף חברות דומות שנותנות קצת בחינם ועוד יותר בתשלום. אני משלם אולי 150 ש"ח בשנה כי מה שנותנים בחינם לא מספיק.

2. התקנתי וורדפרס עברי. למעשה התקנתי את הגרסה האנגלית, ואז גיליתי שערכת העיצוב של רשימות היא בעברית (כמה מפתיע!) והייתי צריך להחליף כמה קבצים.

3. ייבאתי לפי ההוראות את הפוסטים והקישורים מהאתר הישן של רשימות. למעשה עשיתי את זה פעמיים, כי בפעם הראשונה לא קישרתי את הפוסטים לשם המשתמש הנכון. זה צריך להיות "admin" שזה ברירת המחדל. אם זה לא, אז הוא לא יודע להציג את התמונה והתיאור של בעל האתר בצד ימין למעלה.

4. תוספים שעושים את החיים יפים:

 • קודם כל גיבוי. Wordpress database backup הוא תוסף שמגבה את מסד הנתונים. ביקשתי שישלח לי פעם בשבוע את המסד לאימייל. זה מספיק כי אני בקושי כותב. אפשר גם לבקש גיבוי פעמיים ביום. בלי זה ח"ו הכל עלול להיעלם לתהום הנשייה. נשמע אגב מקום מדליק הנשייה הזה.
 • כמובן שזה לא מספיק כי המסד אינו כולל את הקבצים, התוספים, התמונות וכולי. לכך הורדתי את התוכנה החינמית WinSCP שמאפשרת שמירת עותק של האתר כולו (רק הקבצים, בלי המסד) על המחשב האישי. היא בודקת שינויים ומעדכנת בהתאם. במקרה שהכל קרס או נעלם מהשרת אפשר בכמה רגעים להעלות עותק זהה מהמחשב האישי. קצת פרנויה עוד לא הזיקה לאף אחד.
 • ברשימות היתה לי רשימת תפוצה של 80 איש. העתקתי אותה לקובץ טקסט והעליתי אל תוסף בשם post notification. זה עובד, למרות שקיבלתי את הדואר לתיבת הזבל שלי.
 • כדי לאפשר הרשמה לרשימת התפוצה, התוסף post notification יכול ליצור עמוד. את העמוד אפשר להציג בצד ימין למעלה בעזרת ווידג'ט עמודים. כמו כן יצרתי עמוד סטטי אחר ל"על הבלוג ועלי". כדי להפריד אותם, שמתי שני ווידג'טים של עמודים ובכל אחד מהם ביקשתי להתעלם מהעמודים הלא רלוונטיים.
 • הוספתי את Contact form 7 שמאפשר ליצור טופס לשליחת אימייל אלי. את הטופס התקנתי על עמוד קבוע שנמצא עכשיו בצד ימין למעלה. כדי לאפשר הגנה מפני ספמרים, צריך להוריד גם את התוסף  Really simple CAPTCHA.
 • את כל התוספים אפשר לחפש ולמצוא דרך – תוספים > להתקין תוסף חדש.
 • אם זה לא היה ברור, התוספים זה מה שעושה את וורדפרס למה שהוא – יצור אורגני, חי, מתפתח, ונתמך על ידי קהילת בין לאומית. יש תוסף לכל דבר שרק תרצו, למרות שאני מחכה עדיין לתוסף שגם יכתוב את הפוסטים בשבילי.

5. נרשמתי לגוגל אנליטיק כדי לנטר את מספר המבקרים. גוגל נותן קוד מזהה לאתר שצריך להכניס לדף index.php (מראה הבלוג > לערוך). אחרי 12 שעות התבשרתי ש40 קוראים נאמנים באו לבדוק את הבלוג החדש. כיפאק היי!

6. כשנכנסתי לעמוד העריכה של פוסטים חדשים חשכו עיני – הפונט היה כל כך קטן שלא ראיתי את מה שאני כותב. כמו שאמר א.מ.פורסטר, אם אני לא רואה את מה שאני כותב איך אני יכול לדעת מה אני כותב (או משהו כזה)¹. איך מגדילים אותו? יש פיתרון לא אלגנטי. יש לערוך את קובץ content.css ולהחליף את הגודל 13px במשהו יותר גדול למשל 18px. את הקובץ עצמו צריך להוריד למחשב, לשנות, להעלות בחזרה. הוא נמצא על השרת שלך כאן:

/public_html/wp-includes/js/tinymce/themes/advanced/skins/wp_theme/

שורת מקור:

body.mceContentBody { font-family:Georgia,"Times New Roman","Bitstream Charter",Times,serif; font-size:13px; font-size-adjust:none; font-style:normal; font-variant:normal; font-weight:normal; line-height:19px; }

להחליף עם

body.mceContentBody { font-family:Georgia,"Times New Roman","Bitstream Charter",Times,serif; font-size:18px; font-size-adjust:none; font-style:normal; font-variant:normal; font-weight:normal; line-height:19px; }

7. קישורי הספרים שלי עלו בלי התמונות ובלי התיאור. הייתי צריך להוסיף אותם ידנית, אבל התוצאה היתה די מכוערת (התמונות מוקפות בכחול, והטקסט מתחת). לשם כך שיניתי את הקוד בקובץ style.css (מראה הבלוג > לערוך). הוספתי את השורה:

div.sidebar li img {border: solid 1px #555; float:right; margin:0.3em 0 0 0.5em}

את השורה הבאה הוספתי לשיפור נוסף, אבל זה יעבוד רק על קטגורית קישורים מספר 15 (Linkcat-15), שאצלי זה הספרים. אולי יש דרך אלגנטית יותר לעשות את זה, אבל אני לא מצאתי:

#linkcat-15 li {font-size:0.88em; line-height:1.4em; margin:1em 0 0 0}

8. לסיום, בתחתית העמוד הופיע טקסט שהכניס ירדן. אפשר לשנות אותו על ידי עריכה של הקובץ "תחתית כל עמוד (footer.php)" – מראה הבלוג > לערוך. כך הוספתי את הקישור לרשימות ואת "כל הזכויות שמורות" שהופיע גם באתר הישן שלי.

עכשיו אפשר לנוח. מכונאות אינטרנט זה נחמד אבל רק לפעמים. תודה לצוות רשימות שחסכו את זה ממני במשך 6 השנים האחרונות ואפשרו לי להתפנות לדברים מרחיבי דעת אחרים כמו עשיית ילדים, תרגום טקסטים עתיקים, מדיטציה וגינון.

————-

1) "I don't know what I think until I see what I've said"

תוספת לתיקון המראה של התגובות בעמוד פוסטים. יש לערוך את הקובץ single.php באופן הזה.

יש להחליף את כל מה שבתוך div "class="entry-meta :

<div class="entry-meta">
<span><abbr title="<?php the_time('Y-m-d\TH:i:sO') ?>"><?php unset($previousday); printf( __( 'Published %1$s &#8211; %2$s', 'notesil' ), the_date( ", ", ", false ), get_the_time() ) ?></abbr>
<?php printf( __( 'Categories: %s', 'notesil' ), get_the_category_list(', ') ) ?></span>
<span>|</span>
<span><?php comments_popup_link( __( 'Post a comment', 'notesil' ), __( 'Comments (1)', 'notesil' ), __( 'Comments (%)', 'notesil' ) ) ?></span>
<p>    <?php the_tags( __( '<span>Tagged ', 'notesil' ), ", ", "</span>\n\t\t\t\t\t\n" ) ?>
</p>
</div>

סגור לפרסום תגובות והשארת עקבות.

תגובות

 • אבנר   ביום 13 באפריל 2010 בשעה 20:26

  שאלות:

  איך הצלחת למקם את הטקסט "יועץ, לומד" וכו' ליד התמונה? ניסיתי וניסיתי למקם את הטקסט ליד התמונה כפי שהיה ברשימת – ללא הצלחה.

  שאלה שניה: איך מכיניסים את הטקטסט "כל הזכויות שמורות" לבוקסה שבתחתית העמוד? אני הצלחתי רק להוסיף וידג'ט שך טקסט חופשי בסרגל הצדי.

  ושאלה אחרונה: האם הקישור ל- notes.co.il הוא רעיון שלך או שהוא כבר הופץ באופן מרוכז?

  תודה,
  אבנר

 • יואב אבני   ביום 14 באפריל 2010 בשעה 05:24

  הי. תגיד, האם אני צריך לדאוג לגיבוי האתר שלי בוורדפרס.קום (לא עצמאי)? מה הדרך הכי קלה ונכונה לעשות זאת?
  תודה.

 • אסף פדרמן   ביום 14 באפריל 2010 בשעה 08:14

  אבנר,
  התמונה שלי והטקסט ליד נוצרו באופן אוטומטי כשהפעלתי את הווידג'ט notes author. הטקסט הוא זה שהכנסתי לשורה "מידע ביוגרפי" בעמוד העריכה של "הפרופיל שלי". אין לי מושג איך הוא מביא את התמונה, אבל אני מניח שהוא פשוט קורא לתמונה ששמורה בספריית המדיה (שיובאה מרשימות).

  איך אתה מיקמת את התמונה? בכל מקרה, אם תוסיף את שורת הקוד שבסעיף 7 אצלי כל טקסט יופיע ליד התמונה ולא מתחתיה. זה בהנחה שיש לך יכולת לערוך את קבצי העיצוב של התבנית.

  לגבי הטקסט בתחתית זה מה שהסברתי בסעיף 8. שוב, זה בהנחה שיש לך יכולת לערוך את קבצי העיצוב של התבנית. צריך גם לדעת טיפה HTML כדי להוסיף את הקישור. לצערי לא מצליח להעתיק לכאן את הקוד מסיבות טכניות.

  לשאלה האחרונה, זה היה יוזמה שלי.

 • אסף פדרמן   ביום 14 באפריל 2010 בשעה 08:16

  יואב,
  אני חושב שלא. ראה פרטים כאן: http://en.wordpress.com/features/ אבל אני כמובן לא סמכות ושווה לשאול אותם על הפרטים.

 • nachum   ביום 14 באפריל 2010 בשעה 13:40

  a mazal tov for your new home

 • יורם קופרמינץ   ביום 14 באפריל 2010 בשעה 13:53

  תתחדש אסף.
  שאלות ברשותך.
  התוסף Wordpress database backup מופיע בכמה גירסאות. יש לך לינק להורדת התוסף הספציפי הזה?
  ותוכנת WinSCP זה רק לפיסי ואני יש לי מק. מכיר את המקבילה שלו למק?
  אני יושב על שרת עצמאי בדרייםהוסט. והבנתי שאני זקוק לגיבוי.
  תודה
  יורם

 • נועם   ביום 15 באפריל 2010 בשעה 07:57

  תתחדש. אני מסוחרר מפלאי הטכניקה שהצגת כאן.

  ברשותך אני מציע שתעניין את מובילי רשימות בעיצוב סטנדרטי כפי שעשית בתחתית העמוד (כל הזכויות, שם הבלוג, חלק מרשימות, קישור לדף המרכזי), שיוצע לכולנו (אין סיכוי שאני אתחיל לחטט בקוד CSS כדי לעשות זאת לבד).

 • אסף פדרמן   ביום 15 באפריל 2010 בשעה 13:06

  הי יורם,
  התוסף מקושר לאתר הזה: http://ilfilosofo.com/blog/wp-db-backup/ שיש לו גם עיצוב נחמד.

  צר לי אבל לא מכיר תוכנה מקבילה למק. שאל את דרימהוסט אולי יש להם איזו דרך לגבות בשבילך את השרת תמורת תשר סמלי.

  הי נועם,
  אני מניח שהם יעשו את זה בכל מקרה בקרוב. על כל צרה שלחתי להם את ההצעה לתיקון העיצוב.

טרקבאקים