כסף, עבודה

כסף עבודה 1

ידידי הבלוגר תומר פרסיקו נתבע על ידי המורה הרוחני שי טובלי. למה למורה רוחני מואר אכפת ממה שכותב בלוגר, ולשם מה דרושים לו פיצויים בגובה מאתים אלף שקל? השאלות מנקרות, כמובן. אבל מעניינת מזה היא ההתגייסות של קוראים רבים לסיוע והעמידה של תומר על העיקרון של שירות לציבור. תומר החליט שלא יתפשר על האמת, והקוראים עומדים מאחוריו בכסף ותמיכה. סטיאגרהה.

כסף עבודה 2

באוניברסיטה שלי הולכים לגבות בשנה הבאה 9000 פאונד סטרלינג לשנת לימודים אחת. זה השכר המקומי, לא לסטודנטים זרים. כל האוניברסיטאות המובילות באנגליה כבר הודיעו שיגבו סכום זהה לזה – המקסימום שמתיר החוק. השיקול המרכזי שלהן אינו עלות ההוראה או מאזן תקציבי אלא יוקרה. המסר הוא "אנחנו גובים שכר לימוד עצום כי אנחנו יכולים להרשות לעצמנו".

כסף עבודה 3

שוחחתי עם בחור שלמד MBA במקום היוקרתי הזה בצרפת ששכחתי את שמו. הוא מיד הסכים איתי שמנהל עסקים זה מן עסק סגור כזה. יש 10 מקומות בעולם שישראלים לומדים בהם, והשיקול הוא בעיקר סביב "יוקרה". איך היא נקבעת? לפי מי שלמד שם והיכן הוא עובד. למשל, קל יותר למצוא עבודה אם מי שמראיין אותך למד באותה תוכנית. לתוכן הלימוד אין שום חשיבות. כמה שיותר קשה להתקבל, וששכר הלימוד גבוה יותר, כך אפשר להגיד שהתוכנית יוקרתית יותר. תוכניות למנהל עסקים הן מיצוי טהור וריקון מוחלט של המשחק האקדמי. הן מְתַקְפוֹת את עצמן מתוקף היותן ברות תוקף בעיני מי שלמד בהן. שכר הלימוד מגיע גם ל 40,000 פאונד סטרלינג לשנה.

כסף עבודה 4

למה אני חושב על כסף כל כך הרבה? זה גיל כזה. לפעמים אני נזכר שיש לי עוד שלושים שנים לעבוד עד גיל הפנסיה ואני מתמלא ייראה. שלושים שנה! בינתיים עבדתי בקושי שנתיים. את שאר חיי הבוגרים העברתי בלימודים וחרדה. ומה אני יודע עכשיו שלא ידעתי קודם? הייתם רוצים שאכתוב "לא הרבה" אבל זה בעצם כן הרבה. אפילו הרבה מאוד. ולמרות כל זה, אני לא בטוח שאתעורר מחר או אהיה בריא מספיק כדי לנסוע למשרד. עד כדי כך החיים שבריריים.

כסף עבודה 5

כשסבא שלי היה צעיר היה לו מחסן פירות בשוק. רומני אחד היה בא אליו מוקדם בבוקר ועוזר לו להרים ארגזים. מוקדם בבוקר היה אז ארבע וחצי, והרומני היה נראה כאילו לא אכל שבוע. סבא שלי לא חיפש עובד, אבל הרומני פשוט היה שם, אז הוא שילם לו. כשקנה מחסן קירור בשוק הסיטונאי בחיפה והתחיל להבחיל בננות הרומני בא איתו ועבד אצלו. לא יודע איך, אבל בעוד סבא שלי נשאר בבננות עד שפרש לגמלאות, הרומני הפך למנהל השיווק של תנובה. הוא סיפר לנו את זה אחרי הלווייה.

סגור לפרסום תגובות והשארת עקבות.

תגובות

 • נועם   ביום 26 במרץ 2011 בשעה 21:23

  מעניין. תודה

 • nachum   ביום 27 במרץ 2011 בשעה 10:23

  your words–ישנה כוונה לאפשר לכל מי שראוי ללמוד על ידי מתן מלגות סיוע והלוואות אותן יחזירו רק בהנתן משכורת גבוהה מספיק

 • רני   ביום 27 במרץ 2011 בשעה 17:34

  הסיפור הזה על ההלואות לשכר לימוד הוא אחת השערוריות והנוכלויות הגדולות אי פעם. מידוף הוא ישו הנוצרי לעמת מי שהמציא את זה. רק תחשוב: כיום אם אתה משלם לאוניברסיטה 5000 שטרלינג או שקל זה או כרטיס אשראי או צ'ק וזה לאוניברסיטה – הוצאה לחינוך. בהלואה נכנס לעסק הבנק. זו ריבית, עמלות, קנס פיגורים ואולי גם הוצאה לפועל. כלומר אם כרגע נניח ה 5000 הולכים למערכת החינוך מושחתת וביורוקרתית ככל שהיא הייתה הווה ותהיה לפי תוכנית ההלוואות כ 10% מזה ילך לבנקים, תחשוב כמה זה באנגליה או ישראל ותבין במה מדובר.

 • רני   ביום 27 במרץ 2011 בשעה 18:35

  רני, השיטה היא לא בדיוק כמו שנדמה לך (אם אני מבין אותך נכון). ההחזרים על ההלוואה יקוזזו ישירות מתלוש השכר PAYE האנגלי כמו מס הכנסה וגובה ההחזר יהיה תלוי בהכנסה, ובסף הכנסה מינימלי. למעשה אם ההכנסה תישאר נמוכה במשך כל החיים האדם לא יחזיר לעולם את ההלוואה. לעומת זאת אם הכנסתו תהיה גבוהה במיוחד הוא יחזיר הרבה יותר ממה שקיבל בהיותו סטודנט. ועדיין, סטודנטים יצטרכו לחשוב פעמיים לפני שהם לוקחים על עצמם התחייבות כזו שתקטין להם את הנטו למשך 10-20 שנה.

  סכום ההלוואה יהיה הרבה יותר מ 5000. שכר הלימוד ברוב המקומות ינוע בין 6000 ל 9000 לשנה ועלויות הדיור במעונות ושאר ההוצאות גבוהים עוד יותר. ערך ההלוואה הממוצע שמדברים עליו יהיה יותר מ 20 אלף פאונד.

 • רועי   ביום 12 באפריל 2011 בשעה 18:35

  כסף עבודה 5- אגדה משפחתית? סיפור אמיתי שפיספסתי? סיפור משעשע פרי דימיונך? אתה מוזמן לענות על זה בעל פה לכשנפגש, בקרוב.
  רועי

טרקבאקים

 • מאת כסף, עבודה. | גלות רוחנית ביום 26 במרץ 2011 בשעה 21:18

  [...] הזה נמצא בעצם כאן. אתכם הסליחה. רשימות אחרות שאולי יעניינו: עדכון לקוראי [...]