מה בודהיזם תרם למדעים הקוגניטיביים

ומה היינו רוצים שהוא ייתרום בחלומותנו המדעיים

על בודהיזם ופסיכולוגיה כבר נכתבו מילים הרבה, למרות שיש עדיין מה לומר. בתוך זה נכתב גם קצת על בודהיזם ומדעים הקוגניטיביים, נושא שמדי פעם מגיע לכותרות מגזינים או לתוכניות תעודה בBBC אולי בגלל שנזירים טיבטים בתוך מכשיר EEG עדיין מלהיבים את הדמיון שלנו. אבל לא רק זה, גם מדענים רציניים מתעניינים והתעניינו בבודהים ובמדיטציה, ובכלל בודהיזם ומדע נראים כאילו הם הולכים די טוב יחד. בכל מקרה, כתבתי על זה פעם עבודת דוקטורט.

בשביל לקרוא את הדוקטורט שלי תאלצו כניראה לנסוע לספריית אוניברסיטת ווריק במרכז אנגליה. אבל עם סיומו התבקשתי לכתוב פרק לספר שיצא בספרד ועוסק במדע התודעה ופילוסופיה מזרחית. הפרק הוא לא בדיוק סיכום של הדוקטורט שלי, שעסק בתפיסות של עצמיות ורצון חופשי, אבל הוא מסכם את מה שאני חושב על מצב העניינים בתחום המפגש בין בודהיזם ומחקר קוגניטיבי. למען האמת כתבתי את זה כבר לפני יותר משנתיים וזה יצא לאור רק בשבוע שעבר (זה מה שקורה כשאומה שלמה נחה כל יום בצהרים).

הספר כולו מצורף למטה, ובניגוד למאמרים אחרים שפרסמתי בעבר לפחות זה ניתן באופן חופשי לקריאה מיד מרגע הפרסום. הפרק שלי באנגלית למרות שאם אתם קוראים ספרדית ודאי תהנו כפליים. מה יכול להיות טוב יותר מאשר לשבת בסוכה ביום חג ולקרוא מאמר על בודהיזם ומדעים קוגניטיביים?

אם מעניין אתכם גלגלו לעמוד 39 וקריאה נעימה. הערות ותגובות יתקבלו כמובן בשמחה.

מאמרים אחרים שלי אפשר למצוא באתר הישן באוניברסיטה.

סגור לפרסום תגובות והשארת עקבות.

תגובות

 • אהרון   ביום 15 באוקטובר 2011 בשעה 19:07

  חג שמח אסף.
  אם יש לך מאמרים מתורגמים לעברית, בענינים הללו המוזכרים בפוסט, אני (לפחות, ואולי לא רק אני אלא עוד קוראים) אשמח לקרוא אותם. אנא העבר אלי או שלח קישורים אליהם.

  סוכת שלומות עליך, ותודה מראש.
  אהרון

 • אסף פדרמן   ביום 16 באוקטובר 2011 בשעה 19:54

  תודה רבה, זמן רב עבר מאז ברך אותי מישהו בברכת סוכת שלומות. אני מודה לך. לצערי המאמרים לא מתורגמים. אם יימצא הזמן אולי ביום מן הימים.
  חג שמח ושנה טובה.

 • מנצ'סטר   ביום 22 בנובמבר 2011 בשעה 20:06

  באמת מקסים..קצת מוזר אולי זה האנגלית שלי
  מקסים! אבל לא מצחיק ופסיכולוגיוהת (ש.ע.) זה מצחיק כי זה כאילו ה-דבר
  וזה אף פעם לא.
  סבבה