ארכיון קטגוריה: מה חדש במדע

מה עושה אותנו אנושיים

אחד המאפיינים המרכזיים באנושיות שלנו היא היכולת לשתף פעולה ולהתחלק במשאבים באופן כמעט אלטרואיסטי מתוך תקשורת והבנה הדדית. אלטרואיזם כפשוטו אינו עובדה "טבעית" דווקא, כמו שרטוריקה רוחניקית לפעמים מנסה לטעון. אם אלטרואיזם היה באמת תכונה טבעית ופשוטה לא היינו צריכים דת, פילוסופיה, אידאולוגיה או רוחניות כדי לעודד אותנו להתגבר על האנוכיות.

למי שייך המחקר האקדמי?

מקרה מעניין במיוחד של זכויות יוצרים תפס לי את העין. בלוגר אחד, שהוא כניראה פרופסור סטיבן שאווירו, עמד לפרסם מאמר בספר שאמור היה לצאת בהוצאת אוקספורד יוברסיטי פרס. רגע לפני שעמד לשלוח את המאמר, גילה סעיף לא שגרתי בחוזה שמעניק להוצאה את כל הזכויות על המאמר שלו. וכשאני אומר הכל, אני מתכוון הכל.

מחקר: ישראלים מדמיינים שהם מאושרים גם כשהם בבוץ

מסתבר שאפשר לשכנע אומה שלמה שלמרות שרע לה, בעצם טוב לה. למרות שלא רוצים שתדעו, זה מה שעולה מסקר שפורסם על ידי מכון גאלופ. נטע אחיטוב פירסמה בהארץ כתבה מעניינת על מדד האושר הלאומי הגולמי והעניין הגובר באתוס חלופי לצמיחה כלכלית.

מה בודהיזם תרם למדעים הקוגניטיביים

ומה היינו רוצים שהוא ייתרום בחלומותנו המדעיים על בודהיזם ופסיכולוגיה כבר נכתבו מילים הרבה, למרות שיש עדיין מה לומר. בתוך זה נכתב גם קצת על בודהיזם ומדעים הקוגניטיביים, נושא שמדי פעם מגיע לכותרות מגזינים או לתוכניות תעודה בBBC אולי בגלל שנזירים טיבטים בתוך מכשיר EEG עדיין מלהיבים את הדמיון שלנו. אבל לא רק זה, גם […]

מי לא רוצה לדעת כמה מרוויח השכן

פרדוקס איסטרלינג מתאר מצב בו בעלי הכנסה גבוהה מדווחים שהם מאושרים יותר (בממוצע) מבעלי הכנסה נמוכה, למרות שהשוואה בין מדינית והיסטורית מראה שעלייה בהכנסה לנפש אינה מלווה בעלייה באושר הממוצע באוכלוסיה.

פחות סטודנטים, פחות בינלאומיים

הממשלה האנגלית פועלת להקטנה של מספר הסטודנטים הזרים. בצרוף עם ההעלאת שכר הלימוד וכיווץ האוניברסיטאות חזון המדינה הגדולה הופך במטה קסם לחזון ההשכלה הקטנה. ככה משלמים על מחדלי הבנקים שהביאו למשבר הכלכלי.

ליברלי, נשי, מחבק עצים ואירופאי באופן מעורפל: משהו לכבוד ועידת קופנהאגן

אורך חייהן של מולקולות ה- CO2 באטמוספירה הוא 100 שנה. הטמפרטורה הממוצעת על כדור הארץ היא בסביבות 14 מעלות. הקרח העלול להפשיר בגרינלנד גדול די הצורך להעלות את המפלס הממוצע של פני הים אפילו בשבעה מטרים.

רשימת מקורות על מיינדפולנס

קישור מהיר למי שלא רוצה לקרוא: רשימה ביבליוגרפית על mindfulness שקובצה ביו סי אל איי. http://marc.ucla.edu/workfiles/PDFs/MARC_mindfulness_biblio_0609.pdf מדי פעם אני מקבל אימייל מסטודנט או סטודנטית שמבקשים הפנייה למקורות בשביל עבודה סמינריונית. התנצלותי שלוחה מראש ובדיעבד שעל כך שאת השירות הזה אני עדיין לא מספק. הסיבה לכך, אם מישהו תוהה, היא שבכל אוניברסיטה יש ספריה ולכל ספריה […]

מדיטציה בקונגרס האמריקאי

לא בטוח מה ההקשר של הוידאו הבא, נדמה לי שזה דווקא קשור יותר לחינוך מאשר לבריאות, אבל הם מדברים על קורס מדיטציה שפיתח ג'ון קבט-צין באוניברסיטת מסצ'וסטס. הקורס מתהדר בשם הפחתת לחץ מבוססת קשב (Mindfulness-Based Stress Reduction) וידוע לרוב בכינוי MBSR. זה קורס של שמונה שבועות בו מלמדים מודעות לגוף, לנשימה, ומודעות פתוחה וסוקרים את […]

תרגום חדש לסוטרות. דת האמיש בארה"ב.

תרגום יצא ספר חדש ובו שיחות של הבודהה בתרגום יפה של רופרט גת'ין (לאנגלית). כרגיל רופרט הוסיף הקדמה מעניינת והערות מחכימות. הוא אמנם חוקר פאלי ידוע, אבל התרגום לא מיועד לחוקרים אלא לכל מי שמתעניין. התרגום עוקף בהצלחה כמה מכשולים מסורתיים שהפאלי מציב ומצליח להעביר את הטקסטים המיוחדים האלה באופן רענן וקולח. המבחר כולל שיחות של […]