המערות הבודהיסטיות של הודו

התפרסמה כתבה מענינת בניו יורק טיימס על מערות אג'נטה בהודו. לכתבה מצורפת גם מצגת נחמדה.

בודהה יושב ולידו בודהיסטווה(?), מערות דאמבולה, סרי לנקה

באזור ההוא של העולם יש לבודהיסטים חיבה גדולה למערות. בארצות בודהיסטיות הן משמשות עד היום מקום מקלט קריר ומוגן לנזירים המתבודדים בג'ונגלים, ומיקלט חמים ומוגן למתבודדים בהרים. אני עצמי התבודדתי במערה כזו חמש אם לא שש שעות תמימות לפני שהחלטתי לא להיות נזיר בג'ונגל.

במהלך אלפים השנים האחרונות כמה מערות הפכו למעין מקדשים בג'ונגל – אתרים מדהימים של אהבת הבודהה מלאים בפסלים וציורים ועפופים קרירות שקטה ומלאת הוד. ביקרתי במערכת אחת כזו בסרי לנקה, בדאמבולה. על אג'נטה שמעתי הרצאות אבל לצערי לא ביקרתי.

לפני שקראתי את הכתבה למשל לא ידעתי שאחרי גילוי המערות באג'נטה בתחילת המאה ה 19 הן הפכו לסלע האדום בשביל חיילים אנגלים. שודדים אכזריים בני שבט בהיל המקומי איימו על חיי כל מי שהסתובב באזור וכניראה לא היתה להם סיבה לחבב חיילים אנגלים. כמה חיילים סכנו את חייהם והתגנבו כדי לראות את הפלא. לפי התמונות זה היה שווה.

אם אתם בהודו סעו לראות את המערות. לפי המלצת סימון ווינצ'סטר מהניו יורק טיימס כדאי לבוא בסוף החורף בערך במרץ כי בקיץ המקום מלא בתיירים מקומיים. ואם אתם עדיין לא בהודו (כלומר, אתם בדיוק חזרתם או שאתם בדיוק נוסעים) אפשר לקרוא את הכתבה און ליין, ומומלץ מאוד לצפות במצגת שמלווה בהסברים נאים.

 

מפה באדיבות הניו יורק טיימס

סגור לפרסום תגובות והשארת עקבות.

תגובות

 • יעל ישראל   ביום 5 בנובמבר 2006 בשעה 17:31

  לא לפספס!!! המערות האלה היו המקום הכי יפה בעיני בהודו. הן ממש הדהימו אותי. יכולתי לשבת בהן חודש, אבל לצערי הייתי שם רק יומיים. פשוט פלא ארכיטקטוני מדהים שמאוד ריגש אותי.
  רוב האנשים שנוסעים להודו לא יודעיחם עליהן או לא טורחים לנסוע לשם, כי זה עשר שעות מבומביי באוטובוס, ולא בא להם לנסוע לשם במיוחד. אבל תעשו טובה לעצמכם ואל תחמיצו את החוויה הכי נפלאה בהודו.
  בתור אחד האנשים הספורים שלא התאהבו בהודו, בלשון המעטה, זה המקום הכי שאני שמחה שביקרתי בו בהודו.

 • יעל ישראל   ביום 5 בנובמבר 2006 בשעה 17:38

  צילמתי שם המון תמונות, ובארץ כשהבטתי בהן, אמרתי לעצמי: מה זה הגועל הזה, איפה כל הפאר והיופי? זה פשוט לא עובר בתמונות. גם המצגת כאן של הניו יורק טייימס, לא מצליחה להעביר את הפלא הזה.
  אז בבקשה אל תלכו שולל אחרי התמונות, שלא מעבירות את עוצמת היופי וההדר של המקום. תסעו, פשוט תסעו. אתם לא תצטערו.
  בעיני, זה המקום הכי מופלא בעולם. לא משתווה בכלל למקדשים אחרים בהודו, לא משתווה לקגאוגראו עם הפסלים האירוטיים, לא משתווה לכולםץ
  אנא, סעו לשם!

 • אור   ביום 7 בדצמבר 2006 בשעה 03:13

  אכן אלורה הן מופלאות לגמרי. פלא ארכיטקטוני מדהים. ומה שהכי מדהים זה שכל הילדים ההודיים שבאים לשם לטיול שנתי הכי מתלהבים מהמראה של הזרים ומצטלמים איתם במקום עם הפסלים.

  ובאג'נטה יש מלא ציורים של סצינות מהגירסא המהאיאנית של הג'טאקא, סיפורי חייו הקודמים של הבודהה. מומלץ ומרתק